Bessemerskolan - ett vidare val!

Året stipendiater 2022


Årsk 3





BA19

Prestation/Ämne

Stipendie från

Premie


Malte Dahlqvist

För goda prestationer inom Bygg och anläggningsprogrammet

BYN Byggbranschens yrkesnämnd

1 500 kr
Team sportia


EE19





Anton Forsell

Mycket goda kunskaper inom el-installationskurserna

Elarbete AB

Elverktyg


Casper Stenström

Elkurser riktade mot industrielektriker

Granitor



Ellen Nilsson

Bästa studieresultat på El & Energiprogrammet

Ahlsell

Elverktyg


Ellen Nilsson

För goda idrottsprestationer

Idrottsskölden

500 kr

Stadium


EK19





Noah Hedman

Bästa Ekonom 2022

Bessemerskolan

2 000 kr


Noah Langert Hedman

Matematik

Bessemerskolan

500 kr


Isabella Vallbom

Svenska

Bessemerskolan

500 kr


ES19





Atle Lindgren

Film

Bessemerskolan

1 000 kr


Tuva Carlsson

Fotografi

Bessemerskolan

1 000 kr


FT19





Oscar Jäderberg

Fordon och lastbilsteknik

MRF Motorbranschens riksförbund

En klocka


Oscar Backlund

Transportteknik

Bilbolaget Lastvagnar

En klocka


Simon Persson

Transportteknik

Gävleborgs Åkeriförening

Pengagåva


HA19





Isabell Larsson

Goda resultat i sina studier.

Bessemerskolan och flertalet lokala företag,

Varukorg, värde 5 500 kr


Tindra Lövgren

Goda resultat i sina studier.

Bessemerskolan och flertalet lokala företag

Varukorg värde 5 500 kr


Tindra Lövgren

Bästa Betyg på Yrkesprogram

Bessemerskolan

3 000 kr


IN19





Anton Viikki

För goda svetskunskaper

Weldforce

Svetshjälm


Emil Sjöstrand

För goda svetskunskaper

Weldforce

Bärbar svets


Ludvig Lindgren

Drift och Underhåll

Teknikcollege TC

5 000 kr


Manolito Briséus

Drift och underhållsteknik

ZAPP AB

1 000 kr


NA19





Anna Jönsson

Bästa Betyg på Högskoleförberedande program

Bessemerskolan

3 000 kr


Anna Jönsson

Naturvetenskapliga ämnen

Bessemerskolan

1 000 kr


Anna Jönsson

Engelska 7

Bessemerskolan

500 kr


Anna Jönsson

Gymnaiearbete: Tjernobylolyckan - läget i Gästrikland efter 35 år

Per Ericssons fond

800 kr


Astrid Östlin Sundqvist

Gymnasiearbete: Tjernobylolyckan - läget i Gästrikland efter 35 år

Per Ericssons fond

800 kr


Elias Eskilsson

Naturvetenskap - Storsjöns vattenkvalité

Gefle Dagblad/Sven Löhmans fauna och florafond

1 000 kr


Emilia Virén

Gymnasiearbete: Tjernobylolyckan - läget i Gästrikland efter 35 år

Per Ericssons fond

800 kr


Hadis Abazi

Naturvetenskap - Storsjöns vattenkvalité

Gefle Dagblad, Sven Löhmans fauna och florafond

1 000 kr


Hanna Lundberg

Idrottsprestationer och god kamrat

Idrottsskölden

500 kr

Stadium


Kalle Prim

Naturvetenskap - Storsjöns vatten kvalité

Gefle Dagblad, Sven Löhmans fauna och florafond

1 000 kr


Lina Ivarsson Biebel

Naturvetenskapliga ämnen

Bessemerskolan

1 000 kr


Lina Ivarsson Biebel

Gymnasiearbete: Tjernobylolyckan - läget i Gästrikland efter 35 år

Per Ericssons fond

800 kr


Maya Sayed Youssef

Svenska

Bessemerskolan

500 kr


SA19





Amal Khalouf

Bästa utveckling på programmet.

Bessemerskolan

500 kr


Julia Bergström

Religion

Bessemerskolan

500 kr


Julia Bergström

Svenska

Bessemerskolan

500 kr


Julia Bergström

Bästa elev på Samhällsvetenskapsinriktning.

Bessemerskolan

1 000 kr


Nikita Persson

Bästa elev på Beteendeinriktingen

Bessemerskolan

1 000 kr


TE19





Alice Nilsson

Gymnasiearbete inom teknik

Tekniska Föreningen

1 000 kr


Alice Nilsson

God kamratskap, geuint intresse för teknik

Teknikcollege

2 500 kr


Magdalena Byrska

Bästa betyget på inriktningen information och medieteknik

Bessemerskolan

1 000 kr


Magdalena Byrska

Goda resultat i teknikkurser

Per Ericssons fond

800 kr


Reka Rethy

Goda resultat i teknikkurser

Per Ericssons fond

500 kr


Reka Rethy

Bästa betyget på inriktningen design och produktutveckling

Bessemerskolan

1 000 kr


Sofia Wigle

God kamratskap, geuint intresse för teknik

Teknikcollege

2 500 kr


VO19





Mohammad Bagher Saftari

God praktisk förmåga

Vård och omsorgs college

1 900 kr


Ola Ghazal

Svenska

Bessemerskolan

500 kr


Ola Ghazal

Goda studieresultat

Vård och omsorgs college

1900 kr


Suria Farid

Stort engagemang för programmet

Vård och omsorgs college

1900 kr


Tindra Persson

God kamratskap och stor utveckling inom programmet

Vård och omsorgs college

1900 kr







År 2





EK20

Prestation/Ämne

Stipendie från

Premie


Alva Bellman

Svenska

Bessemerskolan

500 kr


Ebba Hallebrand

Engelska 6

Bessemerskolan

500 kr


HA20





Rebecka Isaksson

APL - Arbetsplatsförlagt lärande

Bessemerskolan

500 kr


Texas Thimerdal

APL - Arbetsplatsförlagt lärande

Bessemerskolan

500 kr


IN20





Adam Englund

För sina goda resultat inom yrket

SITAB

1 000 kr


Elias Nordqvist

Produkt och maskinteknik

Sandvikens Formmekaniska AB

1 000 kr


Elin Lundberg

Produkt och maskinteknik

Sandvik MR

1 000 kr


Ella Fagerlund

Produkt och maskinteknik

Sandvik MR

1 000 kr


Filip Hansson

För sina goda resultat inom yrket

WRT

1 000 kr


Jakob Liw

För sina goda resultat inom yrket

WRT

1 000 kr


Liam Bergkvist

För sina goda resultat inom yrket

SITAB

1 000 kr


NA20





Johanna Nordin

Engelska 6

Bessemerskolan

500 kr


Ida Johansson

Spanska steg 4

Bessemerskolan

500 kr


Maja Rune

Moderna språk, Tyska 4

Bessemerskolan

500 kr


Moa Kvarnlöf

Matematik

Bessemerskolan

250 kr


Sara Åbom

Matematik

Bessemerskolan

250 kr


Viktor Sone

Matematik

Bessemerskolan

250 kr


SA20





Simon Svekanski

Exceptionellt goda prestationer i ämnet samhällskunskap

Bessemerskolan

500 kr


Nils L'haridon

Franska 2

Bessemerskolan

500 kr


Line Forsvall

Matematik

Bessemerskolan

500 kr


TE20





Wilmer Setterholm

Matematik

Bessemerskolan

500 kr







Åk 1





BA21

Prestation/Ämne

Stipendie från

Premie


Maja Hansson

Matematik

Bessemerskolan

500 kr


BF21





Amanda Andersson

Fina prestationer i karaktärskurser och gymnasiegensamma ämnen.

Bessemerskolan



EK21





Elin Berg

Engelska 5

Bessemerskolan

500 kr


Love Sällberg

Engelska 5

Bessemerskolan

500 kr


HA21





Jennifer Jonsson

Servicekunskap - Entreprenörskap

Bessemerskolan

500 kr


IN21





Max Lindgren

Industritekniska yrkesämnen

Ahlsell

500 kr


Melvin Forsberg

Industritekniska yrkesämnen

Ahlsell

500 kr


NA21





Otto Timby

Moderna språk, Tyska3

Bessemerskolan

500 kr


VO21





Aws Raed Khairullah Alnashe

Bessemerbibliotekets Novelltävling 2022

Bessemerbiblioteket

2 000 kr







IM





IND18

Prestation/Ämne

Stipendie från

Premie


Samrawit Araya Gebrekidan

Bästa arbetsprestation




IND19





Omar Kadad

Positiv inställning

Bessemerskolan

500 kr


Sinit Negassi

Bästa studieresultat




IND20





Tomas Ablelom

Bästa arbetsprestation

Bessemerskolan

500 kr

:

IND21





Adiam Mebrahtom

Bästa arbetsprestation

Bessemerskolan

500 kr


Viktor Söderlund

Positiv inställning

Bessemerskolan

500 kr


Mohammed Faruk Osman

Bästa närvaro

Bessemerskolan

500 kr


SPR19





Daniel Gebreslasie Gebremedhin

Positiv inställning

Bessemerskolan

500 kr


SPR21





Eshagh Didar

Bästa närvaro

Bessemerskolan

500 kr


YFT21





Hannes Norlin

Bästa närvaro

Bessemerskolan

500 kr


YVO21





Nuran Karimova

Bästa studieresultat

Bessemerskolan

500 kr