Bessemerskolan - ett vidare val!

Högskoleförberedande program - Stipendiater 2018

Årskurs 3

Ämne/prestation

Stipendie från

Premie

EK15

 

 

 

Thomas Brolin

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

ES15EST

 

 

 

Arianna Romano

Professionellt arbete med TV-bevakning

Göransson Arena

Presentkort

Clara Wikholm

Brinnande intresse att skriva och fotografera

Din Lokaltidning

1 500 kr

Hanna Wanke

Professionellt arbete med TV-bevakning

Göransson Arena

Presentkort

Hanna Wanke

Bra ledare för barn och ungdomar och bra fotograf

Sandvikens IF

Presentkort

Joel Tromark

För en hårt arbetande elev.

Bessemerskolan

500 kr

Joel Tromark

Professionellt arbete med TV-bevakning

Göransson Arena

Presentkort

Kim Andersson

Professionellt arbete med TV-bevakning

Göransson Arena

Presentkort

Linn Hagen

En ljus framtid inom fotografi.

Bessemerskolan

500 kr

Linn Hagen

Stort intresse för naturfotografering som syns i hennes bilder

Wild Nordic

Presentkort

Nathalie Larsson

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Rickard Askeroth

Professionellt arbete med TV-bevakning

Göransson Arena

Presentkort

ES15MUS

 

 

 

Felix Forsberg

God personlig och musikalisk utveckling

Bessemerskolan

Presentkort 500 Kr Nya Bokhandeln i Sandviken AB

Sanna Nyström

God utveckling på sitt instrument samt genomfört alla konserter på ett professionellt sätt.

Hedvig Ulfsparres stipendiefond

1 500 kr

Simon Sjöström

God kamratskap, stor uthållighet, seriös och målmedveten

Bessemerskolan

Presentkort 500 Kr Nya Bokhandeln i Sandviken AB

NA15

 

 

 

Alva Gullberg

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Anastasia Novakova

Engelska

Bessemerskolan

500 kr

Anastasia Novikova

Fysik

Bessemerskolan

500 kr

Emma Blixt

Kemi

Bessemerskolan

500 kr

Emma Hållström

Goda studieresultat i natur och teknikämnena

Per-Eriksson fond

1 500 kr

Emma Hållström

Bästa betyg / HFP

Bessemerskolan

3 000 kr

Emma Hållström

För framstående skolprestationer

Hedvig Ulfsparres stipendiefond

1 500 kr

Eric Herne

Biologi

Bessemerskolan

500 kr

Lova Källkvist

Kemi

Bessemerskolan

500 kr

Matilda Stigenberg

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Sebastian Sundvik

Historia

Bessemerskolan

500 kr

Shahed Sabre Masen Sabre

Svenska som andra språk

Bessemerskolan

500 kr

SA15

 

 

 

Josefine Werre

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Julia Gunnarsson

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Julia Gunnarsson

Stor inre drivkraft och ett stort engagemang

Bessemerskolan

500 kr

Louise Åslund

För en fantastisk kunskapsutveckling

Bessemerskolan

500 kr

Therese Rickardsson

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

William Hillborg

Hemspråk

Finska förvaltningen

Gåva

TE15

 

 

 

Alan Hajo

Bästa betyg inriktning IT.

Bessemerskolan

500 kr

Pontus Nordenfors

Bästa betyg inriktning Design

Bessemerskolan

500 kr

William Josefsson

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

William Josefsson

Genuint intresse för teknik

Teknikcollege

5 000 kr

 

 

 

 

Årskurs 2

Ämne/prestation

Stipendie från

Premie

EK16

 

 

 

Agnes Henningsson Edman

Samhällskunskap

Bessemerskolan

500 kr

David Hagsjö

Historia

Bessemerskolan

500 kr

Joel Johansson

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Niklas Herngren

Engelska

Bessemerskolan

500 kr

ES16EST

 

 

 

Elina Bodell

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

NA16

 

 

 

Mikolaj Kocemba

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Mikolaj Kocemba

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Mikolaj Kocemba

Tyska 4

Bessemerskolan

501 kr

Noah Swärd

Engelska

Bessemerskolan

500 kr

Noah Swärdh

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

SA16

 

 

 

Alice Eriksson

Spanska 4

Bessemerskolan

500 kr

Alice Eriksson

Matematik.

Bessemerskolan

500 kr

Alice Eriksson

Samhällskunskap

Bessemerskolan

500 kr

Emelie Åberg

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Maya Sjöstedt

Franska 4

Bessemerskolan

500 kr

Maya Sjöstedt

Bibliotekstipendie

Bessemerskolan

2 000 kr

Oskar Sköld

Samhällskunskap

Bessemerskolan

500 kr

Suzana Daniel Abraha

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Suzana Daniel Abraha

Tyska 4

Bessemerskolan

500 kr

TE16

 

 

 

Alexander Mukka

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Christoffer Jansson

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

John Engblom Sandin

Engelska

Bessemerskolan

500 kr

Omar Mohammad Samarah

Svenska 2

Bessemerskolan

500 kr

Ture Vedin

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

 

 

 

 

Årskurs 1

Ämne/prestation

Stipendie från

Premie

ES17EST

 

 

 

Ella Larsson

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

NA17

Emelie Lundgren

Bibliotekstipendie

Bessemerskolan

2 000 kr

Linda Jonsson

Spanska 3

Bessemerskolan

500 kr

Petrina Costermans

Franska 3

Bessemerskolan

500 kr

Rim Aziz Zuher

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Salma Osman Noor

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Simon Frisk

Franska 3

Bessemerskolan

500 kr

Simon Frisk

Samhällskunskap

Bessemerskolan

500 kr

Simon Frisk

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

SA17

 

 

 

Beatrice Sköld

Engelska

Bessemerskolan

500 kr

Erik Engberg

Tyska 1

Bessemerskolan

500 kr

Izabella Murén

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Rafah Alnayef

Franska 1

Bessemerskolan

500 kr

Sigge Kärnström

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Sigge Kärnström

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Tilde Larsson

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

TE17

 

 

 

Axel Kangas

Engelska

Bessemerskolan

500 kr

Mostafa Hosseini

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Mostafa Hosseini

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Philip Carlsson

Svenska

Bessemerskolan

500 kr